Program III edycji (archiwalny)
W drugim semestrze tego roku najbardziej wytrwałym proponujemy kontynuację badań nad liczbą Pi oraz nową edycję pracowni komputerowej:
- zaproponujemy Wam kilka tematów związanych z Pi oraz z jej przybliżaniem szeregami (o nich już trochę usłyszeliście, będzie dużo więcej),
- będziecie pracować w małych grupach, nad wybranym tematem, a my Wam pomagać,
- w ramach pracowni komputerowej (teraz już stacjonarnie), wstępny kurs programowania w Scilabie,
- a dodatkowo zaprosimy Was do burzy mózgów na temat przygotowania materiału multimedialnego o matematyce dla Waszych rówieśników.
Oczywiście nie rezygnujemy z przerwy na ciastka, a nawet ją nieco wydłużamy. Przerwy na ciastka bardzo sprzyjają bowiem pracy twórczej i dyskusjom matematycznym - potwierdza to (całkiem serio) historia najwybitniejszych polskich matematyków. Ale o tym przy innej okazji...
Zapraszamy również nowych uczestników. Szczegóły w dziale Spotkania.
Trzecia edycja projektu Matematyka dla ciekawych świata
Matematyka dla ciekawych świata to cykl spotkań dla licealistów. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań poprzez ukazanie tematów i metod wychodzących poza szkolne schematy. Zapraszamy uczniów liceów oraz techników - a także innych chętnych. Spotkania będą odbywać się w czwartki po południu, na ogół co dwa tygodnie (tu znajdziesz szczegóły dotyczące spotkań); prowadzić je będą pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Warszawskiego.
W edycji 2011/2012 zajmiemy się wieloma zagadnieniami, mającymi związek z liczbą Pi:
- czym ona jest i dlaczego nie równa się 3,14,
- jej historią, czyli jak ludzie zyskiwali świadomość jej istnienia, jej charakteru,
- jej niedostosowaniem do schematów: niewymiernością i przestępnością (tak! choć nie przestępczością),
- jej występowaniem w analizie matematycznej i w sygnałach,
- jej związkiem z wielkimi odkryciami rachunku prawdopodobieństwa i deską Galtona,
- i jeszcze innymi, na które Wasza cierpliwość i ciekawość pozwolą.
W tym roku pracownię komputerową chcemy prowadzić internetowo. Mamy nadzieję, że pozwoli to każdemu pracować w swoim tempie i wykorzystać posiadane już umiejętności. Jeśli jednak ich nie posiadacie, nie szkodzi. Wcale ich nie zakładamy. Na początek wystarczy umiejętność otwarcia arkusza kalkulacyjnego. Zapraszamy do wspólnej zabawy z programowaniem.
W tym roku chcielibyśmy zaprosić Was do innej formy współpracy niż dotychczas. Planujemy przenieść pracownię do Waszych domów. Nie martwcie się jednak! Nie musicie sprzątać pokoju. Wszystko odbędzie się drogą internetową. Co dwa tygodnie na stronie (tydzień przed wykładem) będziemy umieszczać nowy dokument z zadaniami do zrobienia. Dokument ten będzie zawierał opis instrukcji, wyrażeń, potrzebnych do rozwiązania zadania. Nie oznacza to jednak, że zostaniecie pozbawieni samodzielności. Objaśnienia będą wprowadzały jedynie ogólny opis zagadnień, zastosowanie zaś ich do konkretnych problemów pozostawimy Wam.
Aby wejść w temat naszych zajęć, polecamy też zmierzenie się z naszym zadaniem wstępnym i obejrzenie prezentacji o tym, co chcemy Wam powiedzieć o liczbie Pi.
Chcielibyśmy zachęcić Was też do zaprezentowania tego, czego nauczycie się, i co sami zrobicie, w Waszej szkole. Chętnie pomożemy Wam w przygotowaniu lekcji dla kolegów i przyjdziemy na nią.
Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którym nie sprawia ona kłopotów, a chcą dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.