2023-02-03

Zapraszamy na edycję XIV (marzec - czerwiec 2023)

Uczysz się w liceum lub technikum (a niech będzie i koniec podstawówki!), lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze. Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

Jesteś nauczycielem matematyki, informatyki? Zachęcamy do rozpropagowania zajęć i wzięcia udziału, wraz z uczniami, w naszej rywalizacji zespołowej. A może masz jeszcze inne propozycje współpracy?

Temat głównego nurtu tej edycji: Jak modelować epidemię - będzie podobny do zeszłorocznego nurtu 1. Przejdziemy, matematycznym krokiem, od królików, przez bakterie i wirusy, aż do wampirów! Nauczycie się przy okazji sporo matematyki, a także trochę programowania, które jest dziś nieodzowne w tej dziedzinie. Opowiemy Wam o modelach epidemii, także tych stosowanych w czasie pandemii Covid-19. Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką i tych, którzy chcieliby się przekonać, czy matematyka - i programowanie - nie mogą być przypadkiem dla nich.

Uwaga. Umiejętność programowania nie jest konieczna, aby wziąć uział w naszych zajęciach. Będziemy jednak o nią pytać przy rejestracji, by postarać się w odpowiedni sposób utworzyć grupy ćwiczeniowe.

W czasie wakacji będziemy dodatkowo zrealizować edycję XIV Bis, która będzie zawierała nurt informatyczno-elektroniczny dla osób znających już podstawy programowania: Linux, Python, Elektronika i Sieci. A także, jeśli nasze Muzy pozwolą, nurt muzyczny (do wyboru).

Spotkania zaczniemy od początku marca i będą odbywać się popołudniami na Kampusie Ochota UW. Dla wszystkich uczestników razem -- wykład, a w mniejszych grupach -- ćwiczenia. Zajęcia prowadzi będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Pojawiają się także studenci i pracownicy zaprzyjaźnionych uczelni, jak Politechnika Warszawska.

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej. A przy okazji - poznasz wspaniałych kolegów i koleżanki. No i będziesz mógł się sprawdzić w naszych zupełnie niematematycznych konkursach.

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 6-22 lutego 2023 r.; patrz zakładka Rekrutacja.

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

zaproszenie - list do nauczycieli matematyki i informatyki