2022-03-12

Zapraszamy na edycję XIII (marzec - czerwiec 2022)

Czyżby pechowa trzynastka?! Później niż zwykle, ale uwaga! zaczynamy!

Uczysz się w liceum lub technikum (a niech będzie i koniec podstawówki!), lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze. Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

Jesteś nauczycielem matematyki, informatyki? Zachęcamy do rozpropagowania zajęć i wzięcia udziału, wraz z uczniami, w naszej rywalizacji zespołowej. A może masz jeszcze inne propozycje współpracy?

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zaproponujemy Wam dwa niezależne nurty.

Pierwszy nurt - Jak modelować epidemię - będzie dotyczył matematyki i, jak sama nazwa wskazuje, matematycznego modelu epidemii. Będzie także zawierał elementy programowania, które jest dziś w zasadzie nieodzowne w tej dziedzinie matematyki. Na koniec opowiemy Wam o modelu epidemii, który jest rozwijany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Na ten nurt zapraszamy na tych, którzy już interesują się matematyką i tych, którzy chcieliby się przekonać, czy matematyka - i programowanie - nie mogą być przypadkiem dla nich.

Drugi nurt - Matematyczna muzyka - pokaże, jak matematycznie opisać to, co słyszymy, i dlaczego może się nam to podobać lub nie. Często mówi się, że muzyka i matematyka mają ze sobą wiele wspólnego. My postaramy się pokazać, jak bardzo głęboki jest to związek. W tym nurcie nauczymy się liczyć w nietypowych zbiorach, zobaczymy, czym w matematyce jest abstrakcja, jak (próbować) matematycznie opisać harmonię. Będzie też oczywiście słuchanie muzyki i trochę jej historii.

Uwaga. Umiejętność programowania ani czytania nut nie są konieczne, aby wziąć uział w naszych zajęciach. Będziemy jednak o nie pytać przy rejestracji, by postarać się w odpowiedni sposób utworzyć grupy ćwiczeniowe.

Spotkania zaczniemy od początku kwietnia, będą się one odbywać się co tydzień (oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Będą to w większości spotkania stacjonarne - niektóre wykłady będą prowadzone zdalnie. Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka! Dokładne terminy spotkań podamy wkrótce.

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej.

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 15-27 marca 2022 r.; patrz zakładka Rekrutacja.

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

zaproszenie - list do nauczycieli matematyki i informatyki