2020-12-31

Zapraszamy na edycję XII (marzec - czerwiec 2021)

Uczysz się w liceum lub technikum (a niech będzie i koniec podstawówki!), lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zaproponujemy Wam dwa niezależne nurty.

Pierwszy nurt - Grafy - będzie bardziej ogólny i znacznie bardziej matematyczny. Zapraszamy na niego tych, którzy już interesują się matematyką i tych, którzy chcieliby się przekonać, czy matematyka - i programowanie - nie mogą być przypadkiem dla nich. Może grafy kojarzą się Wam z pierwszą klasą podstawówki, ale to dział poważnej matematyki! Sami dowiecie się, ile ciekawych zagadnień można rozwiązać (lub próbować rozwiązać) za ich pomocą: mosty w Królewcu, problem komiwojażera, kolorowanie map... Będziemy też na grafach uczyć się programowania, zobaczymy, jak programuje się bardzo popularne algorytmy związane z grafami.

Drugi nurt - Linux i Python w elektronicznej sieci - będzie przeznaczony dla osób interesujących się komputerami, informatyką i / lub elektroniką. Na zajęciach tego nurtu dowiecie sporo o Linuxie i obsłudze sieci komputerowych, będzie też dużo programowania. Dlatego zapraszamy tutaj tych, którzy już znają podstawy programowania, w dowolnym języku. Będą potrzebne także podstawy fizyki (elektryczność). W ramach tego nurtu zaprosimy Was na prawdziwą pracownią elektroniczną, gdzie będziecie mogli samodzielnie zbudować i zaprogramować mikrokontroler. Warsztaty elektroniczne będą wymagały zakupów drobnego sprzętu i zgody Rodziców osób niepełnoletnich.

Spotkania zaczniemy od poczatku marca, będą się one odbywać się co tydzień (oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Będą to spotkania wirtualne. Będziemy korzystać z programu discord i kilku pomocniczych narzędzi. Zadbamy jednak o to, by się poznać i móc miło ze sobą spędzić czas (już czekają na Was kanały pogaduchy, ale są i inne). Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka! Dokładne terminy spotkań podamy wkrótce.

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej.

Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Urzędu M.St. Warszawy i Fundacji mBanku uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 7-31 stycznia 2021 r.; patrz zakładka Rekrutacja.

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

zaproszenie - list do nauczycieli matematyki i informatyki