2019-12-16

Zapraszamy na edycję XI (luty - czerwiec 2020)

Uczysz się w liceum lub technikum (a niech będzie i koniec podstawówki!), lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

W tym roku zaproponujemy Wam dwa niezależne nurty. W pierwszym z nich, bardziej ogólnym, zatytułowanym Od zera do grafiki komputerowej, zajmiemy się historią matematyki, problemami związanymi z liczbami (i to całkiem realnymi! tak, tak, niektórzy za niektóre liczby zapłacili życiem i te liczby nie były ani pieniędzmi, ani licznymi kochankami). Zobaczymy też, jak rozwój możliwości liczenia łączył się z geometrią, poznamy pojęcie aksjomatu, zajrzymy do starożytnych ksiąg Euklidesa... Ale dotkniemy też komputerów, z łagodnym wstępem do programowania - i zobaczymy, jak powstaje w komputerze świat podobny do tego, który dobrze znacie z popularnej gry komputerowej.

Drugi nurt - Python w elektronicznej sieci - będzie przeznaczony dla osób interesujących się komputerami, informatyką i elektroniką. Zajęcia tego nurtu będą odbywały się głównie w pracowni komputerowej, gdzie nauczymy się Pythona, trochę języka C, Linuxa oraz obsługi sieci. Poznamy też podstawy elektroniki i programowania mikrokontrolerów. Ich zwieńczeniem będzie dodatkowa edycja XI bis, w czasie której będziemy m.in. realizować większe laby sieciowe i elektroniczne.

Spotkania zaczniemy po feriach zimowych (ostatni tydzień lutego), będą się one odbywać się co tydzień, na kampusie ochockim UW (oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka! Dokładne terminy spotkań podamy wkrótce.

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej.

Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Urzędu M.St. Warszawy uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 3-24 stycznia 2020 r.; patrz zakładka Rekrutacja.

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

zaproszenie - list do nauczycieli matematyki i informatyki