Odcinek 6

Jaka była główna wada metody prognozowania pogody stworzonej przez Richardsona?
Metoda działała tylko w niektórych sytuacjach.
Wyniki metody były obarczone zbyt dużym błędem.
Metoda działała zbyt wolno.
Symulacja przedstawia proces rozchodzenia się ciepła. Po wyborze rozdzielczości rozpocznie się symulacja dla pierwszego zestawu danych początkowych. Następnie po kliknięciach przycisku "dalej" rozpocznie się symulacja dla dwóch kolejnych zestawów danych początkowych. Na zakończenie możesz samodzielnie zmienić wybrane parametry symulacji. Opis wszystkich parametrów znajduje się pod symulacją.

  • Za pomocą menu "wybierz rozklad temeratur i termostatow" możesz zmienić początkowy rozkład temperatury.
  • Wybierając opcję "termostat" lub "nietermostat" możesz ręcznie nadać pewnym punktom temperaturę początkową oraz określić, czy temperatura tych punktów będzie stale taka sama (termostat), czy będzie się zmieniać w skutek przepływu ciepła (nietermostat). W tym celu wybierz opcję termostat lub nietermostat, wpisz w pole tekstowe wartość liczbową temperatury, a następnie kliknij w każdy punkt, któremu chcesz ustawić daną temperaturę początkową.
  • Możesz również wybrać jeden z dwóch warunków brzegowych:
    • "izolacja na brzegach" - punkty brzegowe mogą zmieniać zmieniać swoją temperaturę zgodnie z przepływem ciepła z pozostałych punktów.
    • "termostaty na brzegach" - punkty brzegowe utrzymują cały czas stałą temperaturę.
  • Dodatkowo przy wybranym warunku "termostaty na brzegach" możesz włączyć wiatr i sprawdzić jak jego obecność wpływa na zmiany rozkładu temperatury.
  • W "dodatkowych opcjach" możesz zmienić wartości przewodnictwa cieplnego i prędkości wiatru. Sprawdź, jak te wielkości wpływają na zmiany rozkładu temperatury.

Autorzy zadań i symulacji: Paweł Magryta, Łukasz Mazurek i Krzysztof Więckowski