Przejdź do treści

Strona Główna

Zapraszamy na dziewiątą edycję - 2018 

  

Plakat IX edycji

Uczysz się w liceum lub technikum, lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

 

Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

 

W tym roku, w grupie licealnej (do której zaproszeni są oczywiście także uczniowie techników) zajmiemy się głównie tematem nieskończoności. Będziemy zajmować się - po raz kolejny w naszym cyklu edycji - tym, co matematycy nazywają podstawami matematyki, co jednak sprawiało zawsze samym matematykom najwięcej trudności. To pytania o nieskończoność, o liczenie i przeliczanie. Czy jest jedna nieskończoność? A może jest ich wiele? Jeśli tak, jak je rozróżnić? porównać? 

 

Zajmiemy się także pytaniami o liczenie rzeczy znacznie prostszych niż nieskończność, a których liczenie także sprawia matematyce do dziś ogromne trudności. To proste pytania. Na przykład, ile trzeba mieć kolorów, by móc pokolorować każdą mapę tak, by żadne dwa sąsiadujące państwa nie były tego samego koloru?

 

Spotkania będą odbywać się co tydzień od 1 marca do 7 czerwca 2018 r., na kampusie ochockim UW (oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Będą także wykładowcy i studenci Politechniki Warszawskiej. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka!

 

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej. 

 

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 5-17 lutego 2018 r. 

 

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

 

 

 

 

 
 

Od uczestników poprzednich edycji

To były najlepsze zajęcia dodatkowe, na jakie miałem okazję uczęszczać. Maciej Wasiak, Technikum Informatyczne nr 25
Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia – taka nauka przez zabawę. Prowadzący jest otwartym, chętnym do pomocy, przesympatycznym człowiekiem. Szkoda, że się już rozstajemy. Tomasz Czajkowski, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie

Zajęcia były prowadzone na luzie, w bardzo dobry i przystępny, nawet dla słabszych, sposób. Najbardziej podobało mi się pisanie gry. Okazało się to znacznie prostsze niż myślałem. Tomasz Bandurski, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie

Piszę, aby podziękować za ten wspaniały kurs, dzięki któremu już w liceum zaznajomiłem się z tematyką i zagadnieniami analizy matematycznej. Mimo iż nie było to wówczas dla mnie takie proste i oczywiste i nie wszystko rozumiałem, wprowadziło mnie to już w bardziej matematyczny świat. Dzięki temu było mi znacznie łatwiej na studiach, niż tym, co stykali się z tym dopiero pierwszy raz. (...) Jeszcze raz dziękuję i gorąco pozdrawiam całą załogę Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego :)  Maciej Wojda, student PW i SGGW

Dotychczas nie myślałam o studiowaniu na tym wydziale, bardziej o językach, ale kto wie? Matematyka i informatyka wydają mi się teraz ciekawą alternatywą. Katarzyna Bogusz, XXII LO im. Jose Marti 

 

 
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa

 

  

kapitał ludzki

  UE       

ICM