Przejdź do treści

Strona Główna

Zakończyliśmy edycję ósmą bis - wakacyjny kurs programowania

 
Rozdanie dyplomów odbyło się 20 września 2017 r. o godz. 17 w ICM. Rozdaliśmy Wam 40 dyplomów, w tym 7 z wyróżnieniem. Najwięcej punktów (13) w edycji VIII bis zdobyli: Jakub Górczyński z LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, Mateusz Grzech z XL LO im. Stefana Żeromskiego i Paweł Paczocha z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego. O jeden punkt mniej zdobyli Marceli Korbin z XI LO im. Klementyny Hoffmanowej i Czarek Paczocha z XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego; wszystkie szkoły poza pierwszą w Warszawie. Gratulujemy!
 
Kurs był przeznaczony dla osób, które ukończyły ponadgimnazjalny kurs edycji VIII oraz ewentualnych nowych uczestników o średniozaawanoswanym poziomie umiejętności programowania. Składał się z czterech niezależnych bloków:
 
10-21 lipca 2017 (VIII bis 1)
        Programowanie łączone (python / C++, podobieństwa i różnice);

24 lipca - 4 sierpnia 2017 (VIII bis 2)
        Podstawy linuxa i sieci;

7-18 sierpnia 2017 (VIII bis 3)
        Programowanie usług sieciowych (TCP/IP);

21 sierpnia - 1 września 2017 (VIII bis 4)
        Programowanie w elektronice.
 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział! 

 

Zakończyliśmy ósmą edycję - 2017 

  

Plakat VIII edycji

Uczysz się w liceum lub technikum, lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

 

Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.

 

W tym roku, w grupie licealnej (do której zaproszeni są oczywiście także uczniowie techników) zajmiemy się głównie tematem szyfrowania i, ogólniej, kryptografii. Będziemy do tego potrzebować trochę matematyki i trochę programowania, będzie też dodatek dotyczący teoretycznej infromatyki, tzw. teorii języków. Przynajmniej połowa ćwiczeń dla tej grupy będzie miała charakter pracy przy komputerze - praktykując szyfrowanie, będziemy uczyli się jednocześnie programowania w języku python. Umiejętność programowania nie jest konieczna, by wziąć udział w zajęciach, natomiast konieczna jest chęć, by podstawy programowania poznać.

 

Będziemy także równolegle prowadzić program dla gimnazjalistów, zatytułowany Geometria Wszechświata. Będzie o geometrii, ale naprawdę zupełnie inaczej niż w szkole. Dowiecie się, że suma kątów w trójkącie nie zawsze musi równać się 180 stopni, czym są wyższe wymiary, a nawet o czym mówi szczególna i ogólna teoria względności. Program tych zajęć będzie oczywiście wychodził poza ramy nie tylko gimnazjalnego, ale i maturalnego kursu matematyki. Będzie jednak dostosowany do gimnazjalistów.

 

Spotkania będą odbywać się co tydzień od 2 marca do 8 czerwca 2017 r., na kampusie ochockim UW (zaczniemy po feriach szkolnych, oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Będą także wykładowcy i studenci Politechniki Warszawskiej. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka!

 

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej. 

 

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy oraz Fundacji mBanku, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 1-20 lutego 2017 r. Formularz rejestracyjny będzie udostępniony pod koniec stycznia. 

 

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

 

 

 

 

 
 

Od uczestników poprzednich edycji

To były najlepsze zajęcia dodatkowe, na jakie miałem okazję uczęszczać. Maciej Wasiak, Technikum Informatyczne nr 25
Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia – taka nauka przez zabawę. Prowadzący jest otwartym, chętnym do pomocy, przesympatycznym człowiekiem. Szkoda, że się już rozstajemy. Tomasz Czajkowski, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie

Zajęcia były prowadzone na luzie, w bardzo dobry i przystępny, nawet dla słabszych, sposób. Najbardziej podobało mi się pisanie gry. Okazało się to znacznie prostsze niż myślałem. Tomasz Bandurski, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie

Piszę, aby podziękować za ten wspaniały kurs, dzięki któremu już w liceum zaznajomiłem się z tematyką i zagadnieniami analizy matematycznej. Mimo iż nie było to wówczas dla mnie takie proste i oczywiste i nie wszystko rozumiałem, wprowadziło mnie to już w bardziej matematyczny świat. Dzięki temu było mi znacznie łatwiej na studiach, niż tym, co stykali się z tym dopiero pierwszy raz. (...) Jeszcze raz dziękuję i gorąco pozdrawiam całą załogę Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego :)  Maciej Wojda, student PW i SGGW

Dotychczas nie myślałam o studiowaniu na tym wydziale, bardziej o językach, ale kto wie? Matematyka i informatyka wydają mi się teraz ciekawą alternatywą. Katarzyna Bogusz, XXII LO im. Jose Marti 

 

 

 

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa
 
kapitał ludzki

    UE   

ICM 
  Projekt dofinansowała Fundacja mBanku